Grupa Skrzaty
Z życia grupy
01.06.2022 Dzień Dziecka
W środę w naszym Przedszkolu uroczyście obchodziliśmy dzień, na który dzieci czekały z niecierpliwością - Dzień Dziecka.
Na boisku osiedlowym zgromadzili się wychowankowie wszystkich oddziałów naszej placówki wraz z opiekunami. Wychowawczynie złożyły wszystkim dzieciom życzenia z okazji ich święta, a następnie zaprosiły przedszkolaków do wspólnej zabawy. Czekało nas wiele atrakcji: zabawy przy muzyce, gra w klasy, konkurs plastyczny na najciekawszy rysunek kredą na asfalcie i zabawa na dmuchanym zamku. W przerwie między zadaniami zajadaliśmy smaczne lody.
27.05.2026 Dzień Rodziny festyn przedszkolny
27 maja w naszej placówce miał miejsce festyn rodzinny. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.00 występami w poszczególnych grupach wiekowych z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.
Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości: rodziców, naszych wychowanków. Wszyscy zebrani obejrzeli występy taneczne dzieci przygotowane przez wychowawców. Po występach rodzice i dzieci zostali zaproszeni na poczęstunek żurkiem, pysznymi wypiekami, kawą, herbatą, sokami. Dzieciom natomiast ogromną radość sprawiło malowanie twarzy.
11.05 .2026- Wycieczka do planetarium
Wybraliśmy się na fascynującą wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Wyjazd ten dostarczył dzieciom mnóstwa niezapomnianych wrażeń oraz cennych informacji na temat wszechświata i zjawisk pogodowych. Dzieci mogły podziwiać aktualne gwiazdozbiory i inne ciała niebieskie.
Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim, która była głównym punktem programu pt.. "Orzeszki na tropie idealnej planety". Dawno, dawno temu niebo było pełne cudownych planet, bogatych w najsmaczniejsze orzechy laskowe – przynajmniej tak myślały dwie łakome wiewiórki, Nino i Lilli. Postanowiły one zrobić wszystko, aby opuścić Ziemię. Dzięki teleskopowi Leona, starej i mądrej sowy, nasi bohaterowie mogą zobaczyć, co czeka ich na innych planetach.
Próbowały dostać się na nie wieloma dziwnymi sposobami, ale ostatecznie zrozumiały, że we wszechświecie jest tylko jedna planeta, na której jest to możliwe, czyli Ziemia, na której żyją..
"Orzeszki" to historia pełna zabawy, gry w chowanego i niesfornych wiewiórek. Opowieść, która bawi, a jednocześnie uczy ekologii.
29.04 .2026 - Eko-bal
W tym roku bawiliśmy się na Eco balu, w strojach ekologicznych, wykonanych z materiałów naturalnych bądź recyklingowych. Dzieci z rodzicami tryskały pomysłowością i radością przy wykonywaniu strojów, był pokaz mody ekologicznej, gry, quizy i zabawy tematyczne.
Gratulujemy wszystkim dzieciom za wspaniałe i pomysłowe stroje. Było wesoło i kreatywnie. Super zabawa.27.04.2026
Skrzaty miały okazję uczestniczyły w wycieczce do Domu Kultury w Chorzowie na Musical "Dziadek do Orzechów- Dwa Królestwa" w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. To magiczna opowieść o dziewczynce, która otrzymuje niezwykły prezent - tajemniczego Dziadka do Orzechów. Ku jej zdumieniu zabawka ożywa i zabiera dziewczynkę w niezwykłą podróż do fantastycznego świata pełnego przygód, magii i niezwykłych postaci. Razem przemierzają dwa niezwykłe królestwa, gdzie dobro walczy ze złem, a marzenia mogą się spełniać. Historia pokazuje, że dzięki odwadze, determinacji i wierze w siebie można pokonać trudności i odnaleźć drogę do spełnienia marzeń. Barwna scenografia, piękna muzyka oraz wspaniałe kostiumy sprawiły, że spektakl był prawdziwą ucztą dla wyobraźni i na długo pozostanie pamięci przedszkolaków.
14.04.2026 Dzień Sportu
Brzydka pogoda zmusiła nas do zorganizowania dnia sportu w przedszkolu. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach sportowych:
- rzut piłeczką/workiem do celu - obręczy
- skok w dal z miejsca
- przechodzenie na czworakach w tunelu
- przechodzenie „stopa za stopą” po położonym na podłodze sznurze
- skakanie przez skakankę
- przekazywanie piłeczek tenisowych lub woreczków osoba osobie stojąc w ścisłym kole
- przeskakiwanie z obręczy do obręczy na obu lub jednej nodze
- tor przeszkód
- chodzenie z woreczkiem na głowie z punktu A do B
Przedszkolacy wzajemnie się dopingowali i wspierali. Dzień Sportu dostarczył wszystkim wiele radości. Nasze Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie we wszystkich konkurencjach sportowych. Wykazały się cierpliwością, starannością i zwinnością. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych ważeń.
01.04.2026 - Szukanie Wielkanocnego Zajączka
Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolacy naszego przedszkola poszukiwali upominków od zajączka. W tym roku były to zabawy tropiące - wspaniała zabawa. Przed spotkaniem z wielkanocnym zajączkiem trzeba było odnaleźć listy ukryte przy osiedlowych dróżkach. Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, szukały wiosennych oznak. Ślady zająca doprowadziły dzieci do sal przedszkolnych, gdzie zapracowany zając zostawił Krasnoludkom, Skrzatom i Misom kosze z upominkami i list z życzeniami świątecznymi. To była wspaniała niespodzianka.
21.03.2026 Powitanie Wiosny
W dniu 21 marca 2026r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny, to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Przedszkolaki okrzykami pożegnały zimę - Marzannę. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne, rozwiązywały zagadki o wiośnie. Szukały wiosny ukrytej w obrębie boiska. Wspólnie bawiły się w zabawę ruchową Wiosna. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.
Tłusty czwartek
Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy…
Cóż za święto, czy ktoś wie? Tłusty czwartek! Cieszmy się!
12 lutego Skrzaty obchodziły Tłusty Czwartek. Podczas zajęć dydaktycznych poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem, a także wykonały pracę plastyczną - pączka. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków!
09.02.2022 Dzień Pizzy
Jest okrągła niczym koło
z nią jest smacznie i wesoło
Pachnie warzyw całą gamą
lubię ją zajadać z mamą.
Co to takiego?
Oczywiście, pizza!
Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego w tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi oraz z jakich składników można ją zrobić. Po części teoretycznej sala zamieniła się we włoską pizzerię. Na specjalnie przygotowanym stanowisku przedszkolaki wałkowały ciasto, wkładały go na blachę, smarowały sosem, układały wędliny, pieczarki, paprykę, kukurydzę posypywały serem. Była to ogromna frajda dla dzieci, bo każde miało do wykonania określone zadanie.
Przygotowane pizze trafiły do przedszkolnej kuchni, zapach z piekarnika rozchodził się po całym przedszkolu, a dzieci nie mogły się doczekać, kiedy będą mogły skosztować samodzielnie przygotowanego dania. Aż nadszedł ten moment. Mali kucharze doczekali się efektów swojej pracy. Mniam, mniam. Było fantastycznie i smacznie.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
22. stycznia dzieci z grupy SKRZATÓW gościły w przedszkolu swoje babcie i dziadków. Niby środek zimy, a w naszej grupie zrobiło się kwieciście, kolorowo i wesoło, bo przecież każde dziecko chciałoby, aby tak bajkowo wyglądał każdy dzień ich ukochanych babć i dziadków. Na wstępie życzenia zebranym gościom złożyła Pani dyrektor. Następnie życzenia składały dzieci .w sposób dosłownie śpiewający.
Dziadkowie obejrzeli przedstawienie jasełkowe. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły swoim kochanym babciom i dziadkom laurki. Były także pamiątkowe zdjęcia, oraz słodki poczęstunek.
13.01.2026 Bal Karnawałowy.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było 13.01.2026 r w dzień balu karnawałowego w naszym przedszkolu
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
Przebierańcy świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach. Nie zabrakło konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Podczas odpoczynku dzieci częstowały się napojami, owocami i ciasteczkami.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
08.01.2026 Spotkanie z rodzicami
Po Nowym Roku Skrzaty zaprosiły na zajęcia otwarte swoich rodziców, aby wspólne radować się prezentując przedstawienie Jasełkowe. Atmosfera była bardzo rodzinna i wesoła.
Wigilia przedszkolna
19 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. Zgodnie z tradycją śpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy. Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia po czym zasiedliśmy przy pięknie udekorowanych stołach i blasku błyszczącej choinki do wigilijnego obiadu.
Po obiedzie otworzyliśmy gwiazdkowe prezenty – piękne nowe zabawki: gry, układanki, którymi bawiliśmy się do wyjścia do domu.
05.12.2025 MIKOŁAJKI
Z Mikołajem spotkaliśmy się w sali zabaw Małpi Raj. Czekało na nas dużo mikołajkowych aktywności, łączących aktywność ruchową z magią świąt. Dzieci spotykały Świętego Mikołaja, który wręczył im prezenty. Anioły zorganizowały warsztaty plastyczne, na których dzieci dekorowały pierniki, robiły zapachowe mydełka.
Były zabawy w sali zabaw, konkursy i słodki poczęstunek. Czas minął szybko w radosnej atmosferze.
BARBÓRKA – DZIEŃ GÓRNIKA
"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."
Święto Górnika -,,Barbórka'' obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w przedszkolu 04.12. 2025r. Przedszkolacy z grupy Misie zaprezentowali program artystyczny, a zaproszony gość Górnik – tata Zosi opowiedział o ciężkiej pracy pod ziemią, o znaczeniu tej pracy w naszym codziennym życiu oraz o tradycjach związanych z Barbórką.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny i wyjątkowy.
Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach.
Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.
„Szkoła do hymnu” 2025
Już po raz siódmy nasze przedszkole brało udział w akcji "szkoła do hymnu" w dniu 07.11.2025
o godzinie 11:11
Wszyscy przedszkolacy zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się
we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
29.10.2025 Święto Dyni
Święto Dyni w naszej grupie obchodziliśmy w piątek 29 października, w tedy to wśród dzieci ubranych w kolor pomarańczowo-zielony, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
Naszą zabawę rozpoczęliśmy tańcem z dynią. Na podstawie wysłuchanego wiersza pt.: Dynia, dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.
Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie oraz slalom dyniowy.
Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania "dyniowego wnętrza". Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i próbowały osuszonych pestek dyni. Później przystąpiliśmy do tworzenia dyni wg kolejności pasków. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym.
Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.
24 października oglądaliśmy sztukę teatralną pt. "Bajka o śwince, co o powietrze nie dbała" przedstawioną przez teatrzyk goszczący w przedszkolu.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły poczynania świnki,
która nie wiedziała jak ważne jest czyste powietrze. Podczas przedstawienia przedszkolaki dowiedziały się czym zanieczyszczane jest powietrze. Pomagały śwince segregować śmieci do odpowiednich worków.
Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu wykrzykując hasła ekologiczne,
odpowiadając na pytania aktorów, śpiewały
piosenkę o czystym powietrzu.To była wesoła, pouczająca zabawa.
21 października Skrzaty odwiedziły bibliotekę, gdzie uczestniczyly w zajęciach czytelniczych. Pani bibliotekarka przedstawiła różne gatunki grzybów na obrazkach z encyklopedii grzybów dla dzieci. przeczytała opowiadanieo dzieciach, które szukały grzybów w lesie. Po wysłuchaniu przygód w lesie, dzieci szukały grzybów jadalnych ukrytych w bibliotece, nastepnie przystąpiły do pracy plastycznej- kolorowały i ozdabiały borowika. Wizyta w bibliotece była nie tylko okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych,wzbogacania wiedzy przyrodniczej, ale także wspaniałą zabawą twórczą.
Dzieci miały okazje jechać autobusem lomunikacji miejskiej, przedstrzegały zasad bazpieczeństwa i kulturalnego zachowania podczas podróży.
8 października odbyliśmy wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej "U Gazdy".
Oglądaliśmy z bliska, podziwialiśmy i karmiliśmy różne zwierzęta gospodarskie: konie, krowy, owce, króliki, kaczki, indyki, bażanty.
Pracownik gospodarstwa opowiadał o życiu i zwyczajach, zwierząt. Mogliśmy wydoić sztuczną krowę i przelać do wiaderka uzyskane mleko.
Po aktywnym zwiedzaniu zagrody, zajadaliśmy kiełbaski z grilla. Po posiłku
uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Tworzyliśmy zwierzaki cudaki z różnych materiałów plastycznych. Pełni wrażeń, radości i nowych doświadczeń wracaliśmy do przedszkola.30.09.2025 - Dziś obchodzimy w naszym przedszkolu niezwykłe święto: Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki, m.in kolorowe krawaty. Nie zabrakło też super zabawy. Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia.
W poniedziałek - 22 września 2025 roku obchodziliśmy X Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Było gwarnie i wesoło. Wszystkie grupy spotkały się na boisku. Wśród zabaw, tańców, wspólnego śpiewu miło i wesoło mijał nam czas . Były życzenia, niespodzianki, słodkości i upominki. W radosnym nastroju wszystkie przedszkolaki wróciły do przedszkola na pyszny obiad.
15.09.2025 Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęły od zapoznania się z Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce".
Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", ozdabiali kropkę, układali "kropkowe" wzory.
Misie mogły wykonać zdjęcie w "kropkowej" foto budce. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.